احتمال افزایش قیمت دامنه های com.

با سلام خدمت کاربران گرامی

اطلاعیه مهمی از طرف رجیستررهای دامین به دست ما رسیده است که به شرح زیر می باشد:

ماه گذشته، آیکان، سازمانی که بر نام دامنه نظارت می کند، تغییرات قابل توجهی را در قرارداد خود با شرکت Verisign اعلام کرد که دامنه .COM را اداره می کند (TLD).

ICANN بدون مشورت با انجمن ICANN یا بازخورد از کاربران اینترنت، این تغییرات را مخفیانه انجام داد. اگرچه ICANN سابقه انجام معاملات مشابه در پشت درهای بسته و همچنین نادیده گرفتن مخالفت یکپارچه در برابر چنین اقداماتی را دارد، اما ما بر روی پیشبرد مبارزه با افزایش قیمت ها متمرکز شده ایم که به مشتریان (و به طور کلی اینترنت) آسیب برساند. با توجه به اینکه دامنه های COM. بیش از ۴۰٪ از کل دامنه های ثبت شده را بصورت آنلاین تشکیل می دهند ، این زمان بسیار مهمی است که صدای خود را به گوش ICANN برسانیم.

این تغییر به چه معنی است؟

مطابق این توافق نامه جدید، Verisign مجاز خواهد بود برای 8 از 10 سال آینده تعرفه دامنه com. را برای عمده فروشی ها (Registrars) هر سال افزایش دهد و قضیه افزایش قیمت به همین جا ختم نمی شود!

این بدان معنی است که قیمت دامنه عمده فروشی .COM می تواند بیش از 70٪ از قیمت های فعلی طی یک دهه آینده باشد. این قرارداد همچنین امکان افزایش قیمت های دیگر را فراهم می کند، که می تواند قیمت ها را بیشتر کند ، در نهایت دسترسی دامنه های .COM برای همگان کمتر و گران تر است.

دلیل آیکان برای افزایش قمیت چیست؟

در کنار این تغییرات قرارداد ، Verisign موافقت کرد که برای حمایت از ICANN ، بیش از 20 میلیون دلار اضافی در مدت 5 سال به ICANN بپردازد ، بدون هیچ گونه شفافیت در مورد چگونگی هزینه کردن این پول توسط ICANN، یا اینکه چه کسی اطمینان حاصل می کند که بودجه به درستی در زیرساخت های دامنه هزینه می شود.

بنابراین ، برای کمک به جلوگیری از این افزایش قیمت چه کاری می توانید انجام دهید؟

این تغییرات تا سالهای بعد تأثیر قابل توجهی در اینترنت خواهد داشت و فقط ایکان و Verisign در این تصمیم شرکت کرده اند. اگر می خواهید مطمئن شوید که صدای شما شنیده می شود، به ICANN اطلاع دهید که در مورد تصمیم اخیر آنها چه احساسی دارید. ثبت نظرات عمومی تا 14 فوریه 2020 باز است.

شما می توانید نظر خود را در مورد پیشنهاد .COM با استفاده از فرم ICANN به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3boBBhw